otobüs bileti kampanyaları

            Bundan yıllar önce neredeyse tek ulaşım aracı otobüs idi. Otomobiller bu kadar yaygın değildi.  Kısa mesafelerde tren yolculukları tercih edilebilirdi. Ama uzun mesafelerde günlerce sürecek tren yolculukları özellikle küçük çocuklu aileler için ızdırap gibiydi. Yolların kötü olması otobüslerin yeterince konforlu olmamasına rağmen zorunlu yolculuklar için yapabilecek başka bir şey olmadığından bu yolculuklara katlanmak zorundaydık. Üstelik fazla otobüs firmasının olmaması nedeni ile yeterince rekabette yoktu.

Otobüs bileti fiyatları da oldukça yüksekti. Gelişen teknoloji ile birlikte yolların kalitesi oldukça arttı ve hatta ülkemizin çoğu bölgesinde çift şeritli duble yollar yapıldı. Bunun yanı sıra otobüs firma sayısında ciddi artışlar oluşurken otobüslerin kalitesi ve konforu da uçakları aratmayacak oranda kaliteleşti. Firma sayılarının artışının doğal sonucu olarak rekabet fazlalaştı ve otobüs bileti fiyatları da bu rekabetin oluşumu ile birlikte oldukça ucuzladı. Bir zamanlar zorunlu olarak yapılan yolculuklar şimdi sadece zorunlu nedenler için değil turistik amaçlı veya ziyaret amaçlı daha sık yapılır oldu.

Firmalar artan rekabet ucuzlayan otobüs bileti fiyatları ile yetinerek müşteri sayısını artırmanın yetersiz kalacağını fark etmeye  başlayınca daha tercih edilebilir olmak için farklı yollar denemeye başladılar. Bu yollar bir taraftan otobüs kalite ve konforunun artırılması otobüs içinde yemek ve içecek servislerinin yapılması gibi faaliyetler olurken diğer taraftan da farklı bilet kampanyaları uygulamaları geliştirmekti.

Günümüzde birçok farklı firmanın çok değişik bilet kampanyaları uygulamaları var. Bazı firmalar sadık müşteri yaratmak için üyelik kartları oluşturarak bunlara puanlar vermeye başladılar. Bu puanları otobüs biletine çevirmeniz mümkündür. Bazı firmalar ise bu kart sahiplerine  özel indirimler uygulamaktadır. Bu tür bilet kampanyalarının gelecekte çok farklı şekillerde gelişeceği ve daha farklı uygulamaların olacağı kesindir.

İnternetin varlığı otobüs bileti kampanyalarını takip etmenizi oldukça kolaylaştırmıştır. Sürekli seyahat ettiğiniz bölge veya şehirlerin otobüs firmalarını tanıyorsanız bu firmaların uyguladığı otobüs bileti kampanyalarını onların sahip olduğu internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Farklı bir bölge veya şehre seyahat edecekseniz ve tercih edeceğiniz firmayı bilmiyorsanız bu bilgilere internetten ulaşmanız oldukça kolaydır. Daha genel bir arama yapmak ve otobüs bileti kampanyalarını öğrenmek istiyorsanız internetten daha genel aramalar yapabilirsiniz. Unutmayın gelişen sosyal medya sayesinde de otobüs bileti kampanyaları hakkında bilgi sahibi olmak ta mümkündür.

Ülkemizde turizm imkanlarının gelişmesi tatil alışkanlıklarının artması üniversitelerin yaygınlaşması gelişen iş imkanları nedeni ile aileden farklı şehirlerde çalışma mecburiyeti arkadaş ziyaretleri gibi bir çok nedenle sık sık seyahat edilmesi uygun fiyatlı kampanyalı otobüs biletlerinin tercih edilmesini tetikleyen en önemli unsur olmuştur. Her ne nedenle seyahat edecek olursanız olun bütçenizi düşünerek en ucuz otobüs biletini veya kampanyalı otobüs biletlerini almak için internetten detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *