Mardin Otobüs Bileti

Mardin tarihi dokusundan da anlaşıldığı gibi çok eski bir şehirdir. Dünyanın 3. en eski şehri olarak bilinir. Bu özelliği için bile her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği ve ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir. Mardin evleri taş yapılardan oluşmuş güneşe dönük olarak yapılmıştır. Tepenin eteklerinde basamak basamak yapılanmıştır. Bir evin çatısı üstündeki evin balkonu görevindedir. Mardin evlerindeki taş doku caddeleri ve sokaklarında da hakimdir. Taş evleri ile Mardin fotoğrafik açıdan sanatsal bir görüntü çizer. Şehrin taş dokusuyla tanışıp mistik havasını solumak için Mardin’e bilet almanız yeterli olacaktır.

Mardin çok derin bir kültürel dokuya sahiptir. Süryani kültürüne sahip olması şehre renk katan özelliklerden biridir. Süryani dili ve kültürü sadece dini açıdan değil şehrin her noktasına  yapılarına sanatına etki etmiştir.

Mardin taş yapıları ile bilinen bir şehirdir. Bu taş özel üretim bir taştır. Bu taşları işleyen çok az sayıda usta kalmıştır. Ocaklardan çıkarılır ve işlenir. Bir taş 10 günde tamamlanır. Ara sokaklar yapıların birbirine gölge yapacak kadar dar aynı zamanda bir cenazenin dört kişi tarafından taşınabileceği kadar geniştir. Ara sokaklara araçların giremeyişi sokaklarda rahatça dolaşmanızı sağlar. Bir mahalleden diğerine geçmek için yapılmış olan abbaralar vardır. Tünel şeklinde dar geçit olarak yapılmıştır. Mardin otobüs bileti alarak şehrin dingin sokaklarında taş yapıların fotoğrafını çekebilirsiniz.

Mardin’de Deyrulzaferan Manastırı Mardin otobüs bileti alarak gidilmesi mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Manastırın taş sıvaları içinde kullanılan safran manastıra değişik bir renk vermiştir. Aynı şekilde Kasimiye Medresesi gezilmesi gereken yerlerdendir. İnsan ömrünün suyla tasvir edildiği bir çeşmeye sahiptir. Yapıların felsefik derinliği insanı etkileyen bir güzelliğe sahiptir. Alacağınız bir otobüs bileti ile Mardin’i ziyaret edebilir tarihin bu büyülü atmosferini soluyabilirsiniz.

            Mardin’in taş evleri basamak basamak kümelendiği için sokak araları dardır ve merdivenle iniş çıkış sağlanır. Mardin sokaklarında hala eşeklerle yük taşıyan eşek sahipleri vardır. Sokaklar dar olduğu için araç geçişi yoktur. Dolayısıyla sokakta yürürken ayak seslerinizle baş başa kalırsınız. Şehir insanı etkileyen dinginliğe sahiptir. Mardin’e bilet aldığınızda bambaşka bir dünyaya adım atmış olursunuz. Mardin’de stresten uzak bir tatil geçirmek için otobüs bileti ayırtmanız yeterlidir.

            Mardin güzel ve zengin bir mutfağa sahiptir. Süryani kültürünün etkisi mutfağa da yansımıştır. Mardin’e bilet alıp gittiğinizde öncelikle yemek isteyeceğiniz elbette ki kebaptır. Bununla beraber Süryani şarabı Mardin’e has bir içkidir. Nadide bir içkidir. Seri üretim olmadığı için özellikle üreticisinden almak gerekir.

            Mardin karasal bir iklime sahip olduğu için yaz aylarında tatil için tercih edilmez. Şehrin ziyaret için en güzel ayları ekim ve mayıs aylarıdır. O nedenle Mardin otobüs bileti almak için bahar ayları idealdir. Yaz ayları kavurucu geçtiği için şehrin mimarisi de ona göre yapılmıştır. Yaz aylarında serin kış aylarında ise sıcak tutacak şekilde taştan yapılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *