Hatay Otobüs Bileti

Hatay tarihi bakımdan önemli şehirlerimizden biridir. Çünkü Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği etmiş en önemli üç şehirden biridir. Bu nedenle de dini bakımdan üç büyük şehrin kesiştiği bir merkezdir. Hıristiyanlık İslamiyet ve Musevi dinine ait ibadethaneler bulunur. Bu durum da Hatay’ın dünya çapında önemli bir şehir olmasına neden olmuştur. Hatay Hıristiyanların kendini Hıristiyan olarak adlandırdığı ilk şehirdir. Dünyadaki ilk kiliselerden biri olan Aziz Pierre Kilisesi Hatay Antakya’da bulunmaktadır. Bu nedenle her yıl binlerce Hıristiyan Hatay otobüs bileti alarak bu kiliseyi ziyaret etmektedir.

Hatay çok eski bir tarihe sahip şehrimizdir. Kuruluşu İsa’dan önce 3000’li yıllara kadar dayanır. Şehirde yapılan kazılarda birçok uygarlığa ait kalıntılara rastlanmaktadır. Özellikle Roma dönemine ait kalıntılara çokça rastlanan bir şehirdir. Tarihe merakınız varsa ve araştırmalarınızı yerinde görerek yapmayı seviyorsanız mutlaka bir Hatay otobüs bileti almalısınız.

Hatay’ın bu kadar derin bir tarihe sahip olması onun mimarisine de yansımıştır. Özellikle Antakya evleri kendisine has bir mimariye sahiptir. Farklı dinlere de ev sahipliği yapmış olması nedeniyle farklı dinlere ait mabetlere rastlamanız mümkün. Bir sinagog ya da Katolik kilisesi ve Ortodokslara ait bir yapıyı yan yana görebileceğiniz bir hoşgörü merkezidir. Şehirde aynı zamanda bir Ermeni köyü bulunuyor. Ermenilerin kendine has mimarisi de köye hakim olmuştur. Suriye sınırına da yakın olması Suriye mimarisinin de şehirde gözlemlenmesini sağlıyor. Böylesine kozmopolit bir şehri ziyaret etmek bir otobüs bileti almak kadar kolay.

Hatay’ın tam ortasından eski adı Orontesolan Asi Nehri geçmektedir. Asi Nehri ters yöne akar. Nehrin bu özelliğini görmek için Hatay’a bilet almalı ve bu olağanüstü olaya şahit olmalısınız. Hatay’a bilet alıp gittiğiniz zaman görmeniz gereken diğer bir yer de Antakya Mozaik Müzesi’dir. Müze mozaik koleksiyonu bakımından dünyada ikincidir.

Hatay Ortadoğu ülkelerininkine benzer bir mutfağa sahip. Bununla beraber kendine has yemeklerin hakim olduğu bir mutfağı var. Kebaplar ve özellikle künefe Hatay mutfağının en bilindik isimleridir. Hatay’a bilet alıp gittiğinizde mutlaka yemeniz gereken elbette ki künefedir. Künefe Hatay’ın kendine has peynirinden yapılıyor. Kebabın yanında mezeler de Hatay mutfağının önemli bir parçasıdır. Hatay otobüs bileti alıp şehre indiğinizde yolculuğun ardından ilk olarak yerel lezzetlerin tadına bakmalısınız.

Hatay konum itibariyle çok soğuk bir şehir değildir. Ancak yazın ciddi anlamda sıcak yaşandığı için bahar aylarında Hatay’ı ziyaret etmelisiniz. Özellikle Nisan Mayıs ya da Eylül ayı içerisinde Hatay sokaklarında çok rahat dolaşabilirsiniz. Bir otobüs bileti alarak Hatay’ı ziyaret edip Hatay sokaklarında fotoğraf albümünüzü zenginleştirebilirsiniz. Hatay tarihi yapılarıyla müzeleriyle ve sokaklarındaki tarihi yapılarıyla görülmeye değer güzelliktedir.

Hatay’a  büyük şehirlerden otobüs bileti alarak çok rahatlıkla gidebilirsiniz. İstanbul’dan Hatay’a gidiyorsanız Ankara üzerinden Aksaray ve Adana üzerinden otobüs ile Hatay’a varabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *