Edirne otobüs bileti

Osmanlı İmparatorluğu’na doksan iki yıl boyunca başkent olarak hizmet vermiş Edirne ilinin kuruluş tarihi milattan önce yedinci yüzyıla dayanır. Kökleri böyle bir geçmişten gelen Edirne ili bugün halen Türkiye’nin pek çok açıdan gözde bir ili olma özelliğini korumaktadır. Bu nedenle de Edirne güzergâhının yerli ve yabancı turist trafiği hayli yoğundur. Hal böyle olunca Edirne Otobüs Bileti bulabilmek kimi zaman zorlu bir süreçten geçmekle mümkün olmaktadır. Kimi zaman da Edirne Otobüs Biletini istediğiniz tarih ve saatlere uygun şekilde bulamayıp Edirne yolculuğunuzu ertelemek zorunda kalırsınız. Peki, Edirne’yi bu kadar cazip kılan bu trafik yoğunluğuna sebep olan özellikleri nelerdir? Biraz da bunlardan bahsedelim… Ve elbette Edirne’ye yapacağınız yolculuğunuzdan…

Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan kara ve demiryolları Edirne’den geçen. Bu nedenle her yıl yılın her döneminde Edirne üzerinden Avrupa ve Türkiye arasında çift yönlü bir akış söz konusudur. Edirne merkezi Yunanistan’a yedi Bulgaristan’a on yedi kilometre uzaklıktadır. Özellikle interrail yapan genç nüfus tren biletlerini alarak bu güzergâh üzerinden Avrupa yolculuğuna çıkarlar. Tren bileti alarak Edirne üzerinden Avrupa’ya geçilebileceği gibi çeşitli firmaların otobüs seferlerine katılmak üzere otobüs bileti satın alınarak da Bulgaristan yahut Yunanistan’a Edirne üzerinden ulaşmak mümkündür.

Edirne üzerinden Avrupa’ya geçiş ile ilgili seyahat acentelerinin iletişim adres ve numaraları internet üzerinden kolayca bulunarak otobüs bileti temin edilebilmektedir. Bu yolculuklar tek yönlü olarak düşünülmemelidir. Edirne üzerinden Avrupa’ya geçiş yapan Türk seyahat acenteleri olduğu gibi Avrupa’dan da Edirne’ye otobüs bileti temin eden gerek yerli gerekse yabancı seyahat acenteleri mevcuttur. Yunanistan veya Bulgaristan’ın Edirne sınırına yakın şehirlerdeyseniz Edirne biletini nasıl temin edeceğinizi bulunduğunuz şehrin terminalinden kolayca öğrenerek yine bu terminallerden Edirne biletinizi satın alabilirsiniz.

            Edirne Otobüs Biletinin son derece yoğun bir şekilde satışta olmasının bir diğer büyük nedeni de Edirne ilinde yer alan Trakya Üniversitesi’dir. Trakya Üniversitesi dört enstitüsü on bir fakültesi beş yüksekokulu dokuz meslek yüksekokulu rektörlüğe bağlı beş bölümü beş araştırma merkezi ve bir konservatuarı ve çeşitli komisyonları ile yaklaşık olarak otuz bin öğrenci nüfusuna sahiptir. Bu öğrenci potansiyeli Türkiye çapında yüksek bir orandır.

Söz konusu otuz bin öğrencinin her biri muhtelif zamanlarda Edirne’ye farklı sebeplerle giriş çıkış yaptıklarından dolayı Edirne bileti bulmak özellikle tatil dönemlerine hayli güçleşebilmektedir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için ise bugün dört tanesi Edirne merkezli olmak üzere yaklaşık yirmi altı seyahat acentesi Edirne güzergâhına seferler düzenlemekte ve yolcularına bu yönde bilet sağlamaktadırlar.

Osmanlı İmparatorluğu zamanından beri el sanatlarıyla ünlü olan Edirne iline her ne sebeple olursa olsun gidip de bir çiçek ressamı izlemez bir sepet mis sabunu almaz Selimiye arastasının havasını içinize çekmezseniz yazık olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *